کارکرد هیأت‌ مذهبی در حل معضلات اجتماعی جامعه اجرایی می‌شود

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، چهارده هیات در سطح کشور همزمان با برگزاری مراسم عزاداری محرم امسال، برای دومین بار  کارکرد هیأت‌ مذهبی در حل معضلات اجتماعی جامعه را عملیاتی و اجرایی می‌کنند. این طرح با عنوان « رویش حسینی، اجتماع مردم و ایده پردازی فرهنگی» در راستای رفع یا بهبود مسائل اجتماعی و اقتصادی اجرا خواهد شد.

سعید باقری مسئول طرح رویش حسینی در رابطه با روش اجرای این طرح، گفت: روش کار به این صورت است که در کنار شبکه های اجتماعی و سایت، هر هیات غرفه ای با نام رویش حسینی دارد که ارتباط مستقیم با مردم برقرار می کند و به جذب ایده‌های مردمی در محورهای مشخص شده می پردازد، سپس پالایش  ایده‌ها از سوی متخصصان و کارشناسان آن حوزه آغاز و ایده‌های منتخب و کارآمد برای حضور در همایش ایده پردازان که در دهه دوم محرم  برگزار می‌شود، انتخاب می‌شود.

وی ادامه داد: این طرح که برای دومین بار در چهار هیات دانشجویی هیات شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت،هیات میثاق با شهدا دانشگاه امام صادق(ع)،هیات الزهرا(س) دانشگاه شریف و هیات رهروان با شهدا دانشگاه امیرکبیر و ده هیات مردمی در سطح شهرستان ها برگزار می‌شود. پس از انجام همایش در محل دانشگاه علم و صنعت، کارشناسان به ارزیابی و انتخاب ایده‌ برتر می پردازند. در انتها برای پیاده سازی و اجرای آن ایده از کمک‌های مردمی استفاده خواهد شد و پس از مراسم محرم از اربعین حسینی تا فاطمیه ۹۷ با نظارت و هماهنگی تیم رویش حسینی، ایده‌ تیم منتخب عملیاتی و اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: حوزه‌های مختلفی که مردم با آن‌ها سروکار دارند و با مشکلات و معضلات آن آشنا هستند به عنوان محور‌های طرح انتخاب می‌شوند و شرکت‌کنندگان در طرح باید در این محورها، ایده‌های خود را ارسال کنند. همزمان با اجرای این طرح و در دهه محرم حضور اعضای هیات علمی متخصص دانشگاه علوم پزشکی تهران برای معاینه و ویزیت رایگان عزاداران حسینی تجلی این امر بوده است که اگر هر شخص توان خود را به کار بگیرد مشکلی هرچند کوچک،از سطح منطقه و کشور برطرف خواهد شد.

وی اضافه کرد: کارآمدی گفتمان انقلاب اسلامی و دین در حل مسائل روز جامعه؛ مردم‌محوری در حل مسائل اجتماعی و دغدغه‌مندی همگانی برای حل مشکلات؛ ایجاد پایگاهی مردمی و رسمی برای بیان مطالبات مردم و آموزش صحیح مطالبه گری به آنها؛ استفاده از روش‌های نوین و خلاقانه برای حل مسائل اجتماعی فرهنگی؛ فعال‌سازی پتانسیل مراکز مذهبی (هیأت‌ها، مساجد و حسینیه‌ها) و نقش آفرینی آن‌ها در جامعه؛ شناسایی افراد مستعد و خلاق از دل مردم و الگوسازی طرح رویش حسینی و ارائه‌ مدلی کارآمد برای پیاده سازی در سطح کل کشور به عنوان اهداف این طرح در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و همکاری در این طرح می‌توانند به کانال پیامرسان بله و تلگرامی  @rooyesh_hosseini در شبکه‌های اجتماعی و هم چنین سایت http://rooyeshhosseini.ir/مراجعه کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *