دانشگاه و دانشگاهیان مسئول و پیشرو توسعه کشور/ باید نسبت به بحران‌های موجود ایفای نقش داشته باشیم

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت علوم؛ پنجمین نشست از سلسله نشست‌های مسئولیت اجتماعی دانشگاه، با حضور مرتضی هاشمی محقق پسا دکتری جامعه شناسی دانشگاه ادینبورا و استاد دانشگاه کاونتری، برگزار شد.

در ابتدای نشست غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه ضمن تاکید بر ضرورت همراهی و همگامی دانشگاه امروز با شرایط اجتماعی، دانشگاه و دانشگاهیان را مسئول و پیشرو در توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دانسته و این توسعه را در گروه پیوند حقیقی و پایدار سه نهاد مؤثر دولت، دانشگاه و اجتماع دانست.
غفاری افزود: معضلات محیط زیستی، بحران‌های اقتصادی، کاهش اعتماد عمومی به نهادهای تک صدایی، پیدایش رویکردها و خواست‌هایی نو امروز دانشگاه را با رسالتی بزرگ مواجه کرده است، چنان که در صورت بی توجهی به آن نقش خود را به عنوان نهادی پیشرو از دست خواهد داد، و آن رسالت ایفای نقش مسئولیت اجتماعی با هدف پایداری صلح، اصلاح ساختارهای ناکارامد، ترسیم افق‌های توسعه و به خدمت گرفتن ارکان پژوهش و آموزش در راستای خدمت به عموم شهروندان است. از همین رو ضرورت دارد شبکه ملی جامعه و دانشگاه ضمن ایفای مسئولیت‌های تشکیلاتی، پژوهشی، نظری و مفهومی نظر خاصی بر حوزه ترویج ایده مسئولیت اجتماعی در فضای عمومی جامعه و به خصوص دانشگاه داشته باشد.

در ادامه هاشمی مدنی ضمن شرح تاریخ فعالیت های پیوند دهنده جامعه و دانشگاه در کشورهای دیگر بر ضرورت توجه به ۲ اقدام تاسیس مرکز مطالعات پیشرفته و همچنین تاسیس مراکز آموزش مادام العمر با استفاده از ایجاد مصالحه عمومی تاکید کرد.
هاشمی افزود: فرآیند یادگیری نه تنها در محیط دانشگاهی صرف بلکه در فرآیند بازتولید مجدد ارزش‌ها، بازنگری در قواعد و ساختارهای مرسوم بلکه با پیوند نزدیک ارکان دانشگاه با جامعه ممکن خواهد بود. ضمن اینکه مقدمه ایجاد این پیوند، مصالحه بین کنشگران فضای دانشگاه، تصمیم گیران عرصه سیاست و عموم فعالان مدنی به نمایندگی از مردم هستند.

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *