سیاست‌های پژوهش و فناوری کشور در زمینه محیط زیست

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، سیاست‌های پژوهش و فناوری کشور در بازه زمانی تا سال ۱۴۰۰ در ۱۴ زمینه مختلف مشخص شده است. 

بر این اساس، اولویت اول پژوهش و فناوری کشور در زمینه محیط زیست است که ۱۱ اولویت در این زمینه مشخص شده است. 

ارتقای جایگاه علوم پایه به عنوان پیشران پژوهش و فناوری به منظور گسترش مرزهای دانش برای حفاظت از محیط زیست اولین اولویت پژوهش و فناوری در زمینه محیط زیست است.

توسعه فناوری در زمینه کاربرد روش‌های غیرشیمیایی و بیولوژیک و سازگار با محیط زیست به جای نهاده‌های شیمیایی در تمام بخش‌ها و اندازه‌گیری باقی‌مانده آنها، ارتقای فناوری‌ها با هدف پیشگیری، کنترل و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی در تمام بخش‌ها، توسعه فناوری و ارتقای سامانه‌های مرتبط با ارتقای بهداشت، ایمنی و محیط زیست در تمام بخش‌های کشور و توسعه دانش فنی فناوری‌های سازگار با محیط زیست با تأکید بر کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز اولویت‌های دیگر در زمینه محیط زیست است.

توسعه پایدار و بهبود کیفیت زندگی بر پایه حفاظت از سرمایه‌های طبیعی محیط زیست و بهبود الگوی مصرف، طراحی و توسعه فناوری‌های نو مشتمل بر فناوری زیستی، نانوفناوری و مهندسی ژنتیک در حفاظت، بهبود و توسعه پایدار منابع طبیعی در محیط زیست به ویژه تالاب‌ها، حیات‌وحش و تنوع‌زیستی کشور، توسعه فناوری‌های نو برای تولید انرژی از زباله‌های شهری و زیست توده در تأمین انرژی مناطق روستایی و فرهنگ‌سازی حفاظت از منابع طبیعی، محیط زیست و تنوع‌زیستی کشور از دیگر اولویت‌هاست.

همچنین استفاده از فناوری‌ها از جمله تولید فیلترها، استفاده از نانوذرات و عوامل تثبیت‌کننده یا جاذب‌ها در راستای کنترل آلاینده‌های زیست محیطی با تأکید بر ریزگردها و ذرات معلق و همچنین آمایش مدیریت سرزمین مبتنی بر توان زیست‌بوم‌های محیطی جزو اولویت‌های دهم و یازدهم پژوهش و فناوری کشور در زمینه محیط زیست برشمرده شده‌اند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *