تغییر رنگ تاج محل در پی آلودگی هوا

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، دادگاه عالی هند پیرامون تغییر رنگ تاج محل ابراز نارضایتی کرد و به همین منظور مقامات دولتی را برای عدم انجام اقدامات لازم جهت حفاظت از این مکان به دادگاه احضار کرد.

براساس گزارش «سی جی تی ان»، در ماه های اخیر سنگ های مرمری تاج محل از سفید آجی به قهوه ای و سبز تغییر رنگ داده است که کارشناسان معتقدند افزایش آلودگی هوا و به ویژه آلودگی رودخانه ای که در نزدیکی این مکان است منجر به این تغییر رنگ شده است.

این مکان تاریخی از سال ۱۹۸۰ تحت تاثیر آلودگی هوا قرار گرفته است که پیش از این نیز کارشناسان گوگرد دی اکسید موجود  در آلودگی هوا و بارش باران های اسیدی را علت زرد شدن سطح تاج محل عنوان کردند.

تاج محل یکی از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود.

همان‌طور که مشخص است، نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰٬۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *