بررسی سه گونه قارچی موجود در اسکناس‌ها در چهار محل پرتردد/ آرزویمان افزایش کیفیت تجهیزات داخلی است

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، با توسعه‌ همه‌جانبه علم و فناوری در سال‌های اخیر مردم تاثیرات فناوری را در زندگی روزمره نیز احساس می‌کنند و فناوری در تمام لحظات زندگی اقشار مختلف مردم جای ویژه‌ای برای خود دارد.

در این میان فناوری نانو نیز توانسته حتی در بین عامه مردم شناخته شده و مورد استفاده قرار گیرد.

محققان ایرانی نیز توانسته‌اند در فناوری نانو پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته باشند به طوریکه در حال حاضر ایران جزء ابرقدرت‌های این فناوری محسوب می‌شود.

در آخرین خبرهای علمی فناوری خواندیم که محققان دانشگاه‌های تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه گرگان با انجام یک طرح آزمایشگاهی، تأثیر حضور نانوذرات درون ساختار کاغذ اسکناس بر رشد و تکثیر قارچ‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

با توجه به نگرانی مردم بابت آلودگی‌های ناشی از انتقال میکرب‌های اسکناس، این تحقیق می‌تواند این نگرانی را بسیار کمرنگ‌تر کند.

برای اطلاع از چگونگی اجرای این پروژه با مهدی جنوبی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و یکی از محققان طرح به گفت‌وگو نشستیم.

فارس: شنیدیم که شما طرحی را اجرا کردید که از طریق نتایج به دست آمده این طرح، دیگر نگرانی مردم بابت انتقال آلودگی‌های ناشی از اسکناس برطرف می‌شود.

جنوبی: بخشی از نتایج تحقیقات در مقاله منتشر شده ولی اصل نتایج برای ثبت اختراع باقی مانده است.

این کار برای اولین‌بار در دنیا صورت می‌گیرد، البته از نانو فناوری به عنوان آنتی‌باکتریال روی کاغذ و بسته‌بندی‌های مواد غذایی استفاده شده ولی برای اسکناس این کار صورت نگرفته است.

فارس: به طور کلی در این طرح چه کاری صورت گرفته است؟

جنوبی: اسکناس توانایی بالقوه‌ای در نگهداری و انتقال عوامل بیماری‌زا از جمله باکتری‌ها و قارچ‌ها به انسان دارد.

در این زمینه میزان و نوع آلودگی اسکناس، دو مسئله حائز اهمیت به شمار می‌رود که ممکن است برای هر مکان متفاوت باشد. مثلاً اسکناس‌های مورد استفاده در نانوایی، بیمارستان و یا پایانه مسافربری به میزان و نوع باکتری‌های متفاوتی آلوده هستند، بنابراین در این تحقیق ابتدا به بررسی قارچ‌های موجود در اسکناس‌های مورد استفاده در چهار مکان مختلف پرداخته شده و سپس تأثیر حضور تکی و هم‌زمان دو نانوماده بر رشد و تکثیر قارچ‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته است.

در فاز اول این طرح به بررسی اسکناس‌های موجود در چهار مکان پرتردد از لحاظ حضور میزان و نوع گونه‌های قارچی پرداخته شد. نتایج نشان دادند که در چهار مکان نانوایی، قصابی، پایانه مسافربری و بیمارستان به ترتیب سه گونه قارچی آسپرژیلوس، آسپرژیلوس نایژر و پنی سیلیوم گونه‌های عمده موجود در اسکناس‌ها ردوبدل شده بودند. در فاز دوم کاغذهای اسکناس به‌وسیله نانوکریستال‌های سلولز و نانوالیاف کیتوزان پوشش داده شد و سپس از منظر رشد و تکثیر قارچ مورد بررسی قرار گرفتند.

فارس: استفاده از این نانوذرات در اسکناس هزینه بالایی را تحمیل نمی‌کند؟

جنوبی: خیر، هزینه بالایی برای به کارگیری نانوفناوری بر روی اسکناس نیاز نیست، نانوذرات ضد میکروب مورد استفاده در این طرح منشأ طبیعی داشته و نسبت به سایر افزودنی قیمت پایین‌تری دارند. از سوی دیگر به دلیل اینکه این افزودنی‌ها در مقیاس نانومتری استفاده‌ شده‌اند، اثر ضد میکروبی و ضد قارچی به‌مراتب بالاتری را از خود به نمایش گذاشته‌اند.

فارس: نتیجه حاصله از این طرح به چه صورت بوده است؟

جنوبی: نتایج به‌دست‌آمده حاکی از آن است که نانوکریستال‌های سلولزی اثر ضد قارچی مشخصی را بر روی قارچ موجود بر سطح اسکناس‌های موجود در محیط‌های بیمارستانی نداشتند اما با افزودن میزان ۶ درصد نانوالیاف کیتوزان، فعالیت ضد قارچی قابل‌ملاحظه‌ای مشاهده شد. همچنین می‌توان دریافت هرچند نانوکریستال‌های سلولز اثر ضدقارچی ندارند اما حضور آن‌ها بر موجب بهبود پایداری و چسبندگی نانوالیاف کیتوزان و متعاقب آن بهبود عملکرد آن‌ها خواهد شد.

* موانع پیش رو

فارس: برای انجام طرح‌هایتان موانعی نیز پیش روی شما قرار داشت؟

جنوبی: ما برای انجام تحقیقاتمان با مشکلات تجهیزات روبرو هستیم تجهیزات ما کافی نیست و با نهادها برای تجهیزات صحبت کردیم که البته معاونت علمی از طریق نمایشگاه تجهیزات داخل به ما کمک کرده‌اند ولی از بین تمام دستگاه‌های ما یک دستگاه ایرانی بود که کیفیت کافی را نداشت بنابراین تجهیزات داخلی اگر قرار است مورد حمایت قرار بگیرد باید ارتقاء کیفیت داشته باشد.

* تولید داخل با کیفیت بالاتری ارائه شود

فارس: با توجه به اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی است، به نظر شما برای تحقق این شعار چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

جنوبی: ما تمام تلاشمان این است که از تجهیزات داخلی استفاده کنیم ولی سازندگان نیز باید کیفیت را افزایش دهند، البته مسلم است که در سال‌های اولیه تولید، مشکلاتی وجود دارد ولی می‌توان به مرور اشکالات کار را رفع کرد.

ما می‌توانیم ایراد تجهیزات را به سازندگان اعلام کنیم تا ایرادها برطرف شود، تولیدات داخل دارای خدمات پس از فروش هستند و برای ما خیلی بهتر است که از این تولیدات استفاده کنیم ولی باید کیفیت بالا برود.

شایان ذکر است، مهدی جنوبی و نرگس شریف موسوی عضو هیئت‌علمی و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران، حسن یوسفی عضو هیئت‌علمی دانشگاه گرگان و لیلا محمدی- دانش‌آموخته مقطع دکتری دانشگاه شهید بهشتی در انجام این طرح همکاری داشته‌اند.

محققانی از کشور کانادا و سوئد نیز از همکاران این طرح بوده‌اند. نتایج این کار در مجله‌ Carbohydrate Polymers با ضریب تأثیر ۴٫۸۱۱ (جلد ۱۸۹، سال ۲۰۱۸، صفحات ۲۲۹ تا ۲۳۷) منتشر شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *