تهران؛ کانون دیپلماسی علمی-دانشگاهی

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی در یادداشتی عنوان کرد: در حالی که برخی دیپلمات‌های غربی و منطقه‌ای بر طبل خشونت و ناامنی می‌کوبند؛ دانشمندان، دانشگاهیان و نخبگان کشورهای مختلف، تهران را محل گفت‌‌وگو، برنامه ریزی و تلاش برای توسعه پایدار کشورها و تبادل دانش به حساب می‌آورند.

متن یادداشت به شرح ذیل است:

« هم اکنون ۱۳ نماینده دانشگاههای بزرگ کشور سوئد از جمله دانشگاه‌های مالمو، لوند، لینه یوس، هالمستاد، فتی چالمرز، انستیتو سلطنتی سوئد و… در ایران به سر می برند تا ضمن بازدید از دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور، نقشه راه همکاری‌های علمی را با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نهایی کنند.

اول اردیبهشت ۱۳۹۷، وزیر تعلیمات عالیه و معاونان وی از افغانستان و روسای دانشگاه‌های کابل و هرات وارد تهران می شوند تا با منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین علی اکبر ولایتی، بحث و گفت‌وگو داشته و روند تربیت نیروی انسانی از کشور افغانستان را در ایران مرور کنند.

رئیس آژانس فرانکو فونی فرانسه میهمان بعدی وزارت علوم است که این موسسه با ۶۰ کشور دنیا همکاری داشته و توسعه زبان فرانسه و همکاری های علمی را مدنظر دارد. وی و تیم همراه در سوم اردیبهشت ماه وارد تهران می شوند.

بالاترین مقام دانشگاهی کشور سوئیس به همراه روسای دانشگاه‌های بزرگ این کشور در هفته دوم اردیبهشت ماه در تهران خواهند بود تا نقشه راه همکاری‌های علمی دانشگاهی دو کشور را طراحی نمایند.این مقام سوئیسی که مسئولیت آموزش، تحقیقات و نوآوری سوئیس را برعهده دارد، اولین بار است که در این سطح به جمهوری اسلامی ایران سفر می کند.

در سال ۱۳۹۶ نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هرهفته میزبان ۱۱ هیات خارجی در سطوح دانشگاهی، روسای دانشگاه‌ها یا سیاستگذاران علمی کشورهای مختلف بود.

در این سال، ۲۱۴۰ نفر از محققان، روسای دانشگاه‌ها و مسئولان وزرای کشورهای مختلف به ایران آمدند که حاصل آن تبادل صدها دانش فنی و یا برنامه ریزی نقشه راه همکاری های دوجانبه بوده است و ۴۲۱ طرح تحقیقاتی دانشگاهی تایید و مراحل اجرایی آنها آغاز شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *