وجود چالش در آموزش عالی به دلیل رشد بی رویه مراکز آموزشی فاقد برنامه راهبردی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، منصور‌ غلامی وزیر علوم در نشست با استادان٬ صاحب نظران و رؤسای دانشگاه‌های برجسته کشور با اشاره به مشکلات آموزش عالی کشور اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در حوزه آموزش عالی با آن مواجه هستیم٬ مراکز آموزشی است که در سطح کشور به طور پراکنده در سال‌های گذشته ایجاده شده است، رشد این مراکز باعث افزایش کمیت گرایی شده است.

به گفته وزیر علوم تحقیقات و فناوری، متاسفانه این مراکز آموزشی فاقد برنامه راهبردی هستند و حتی از بدو تاسیس و شکل گیری آنها برنامه ای وجود نداشته است.

غلامی دلیل شکل گیری این مراکز آموزشی در کشور را تعداد بالای داوطلبان ورود به آموزش عالی و تحصیل در دانشگاه‌ها در سال‌های گذشته دانست و بیان کرد: در شرایط فعلی کشور که با افت تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها مواجه هستیم شاهد تخلیه این مراکز پراکنده در سطح کشور به ویژه در شهرستان‌های کوچک هستیم.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته در بخش نشریات و تالیف کتب٬ آمار خوبی داشته ایم و با رشد علمی امیدوار کننده روبرو بوده ایم.

وزیر علوم گفت: رشد علمی آموزش عالی کشور باعث امیدواری بوده است اما نقدی که به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور وارد است و باید درباره آن هم اندیشی انجام شود حضور دانشگاه ها در حل مشکلات مبتلابه جامعه است.

غلامی با بیان اینکه چالش‌های بزرگی در سطح کشور وجود دارد عنوان کرد: گاهی سوال می شود چرا دانشگاه‌ها به مسائل و معضلات ورود نکرده یا نقش کم رنگی دارند؟ مشکلات مهمی مانند چالش محیط زیست٬ مشکلات اجتماعی که در ایران سابقه طولانی دارد و امکان پیش بینی آن وجود داشنه است٬ اشتغال٬ صنعت٬ کسب و کار در کشور وجود دارد که دانشگاه برای رفع آنها باید تلاش کند.

وزیر علوم گفت: در شرایط فعلی علاوه بر اینکه با ساختار آموزش عالی با مشکل مواجه هستیم که نیاز به چاره اندیشی دارد٬ درباره کارکرد و ماموریت اصلی آموزش عالی نیز٬ در برابر جامعه مورد سوال قرار گرفته‌ایم.

وی در پایان گفت: آموزش‌عالی کشور در سالهای اخیر برنامه‌های داشته است که این‌ برنامه‌ها برای آینده باید تقویت و تسریع شود، موضوعاتی مانند ساماندهی مراکز آموزش عالی٬ ساماندهی کنکور سراسری باید مورد اهتمام وزارت علوم قرار گیرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *