مسئله اساسی و مغفول در حمایت از کالای ایرانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، هاتف الرحمن صالحی فعال دانشجویی و مسئول اسبق بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس، طی یادداشتی درباره حمایت از کالای ایرانی نوشت: گفتمان حمایت از کالای ایرانی اگر چه به زعم رهبر حکیم انقلاب و نیز بسیاری از صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی، یکی از مهم ترین مقدمه ها و ملزومات توسعه و پیشرفت کشور به شمار می آید، اما به زعم حقیر، یک مسئله اساسی و مغفول نیز دارد که شایسته و بایسته است هر چه سریعتر راجع به آن چاره اندیشی شود.

گفتمان حمایت از کالای ایرانی اگر چه به زعم رهبر حکیم انقلاب و نیز بسیاری از صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی، یکی از مهم ترین مقدمه ها و ملزومات توسعه و پیشرفت کشور به شمار می آید، اما به زعم حقیر، یک مسئله اساسی و مغفول نیز دارد که شایسته و بایسته است هر چه سریعتر راجع به آن چاره اندیشی گردد.

مسئله اساسی این است که ایثار و فداکاری مردم غیور و میهن دوست ایران در ترجیح کالای بی کیفیت و شاید گرانقیمت داخلی به کالای مرغوب و شاید ارزانقیمت خارجی، تا چه زمانی باید مستدام باشد؟! آیا این حمایت، هیچگونه پیش فرض، پیش شرط و ضمانت اجرایی نباید داشته باشد؟!

به زعم این قلم، شایسته و بایسته است که در همین وهله نخست، به ازای همدلی و همکاری بی شائبه مردم غیور ایران در حمایت بی چون و چرا از تولید ملّی، تولیدکننده داخلی نیز ضمانت اخلاقی و حرفه ای دهد که در یک بازه منطقی و معقول مثلاً ۵ سال، کیفیت کالای خویش را به سطح مطلوب، مقبول و مطابق با استاندارهای جهانی خواهد رساند. ضمناً دولت فخیمه نیز به عنوان متولّی اصلی حمایت از سرمایه ملّی، باید ضمانت حقوقی دهد که تا حد امکان از واردات بی رویه کالاهای غیرضروری و نیز به طریق اولی، قاچاق کالا جلوگیری به عمل خواهد آورد، چرا که به فرموده باباطاهر عریان:

چه خوش بی مهربونی هر دو سر بی
که یک سر مهربونی درد سر بی

پیشنهاد مشخص حقیر این است که این مسئله خطیر از طریق عقد یک تفاهم نامه همکاری سه جانبه فی مابین بخش خصوصی و نیز بخش دولتی مشترکاً به عنوان کارگزار و نمایندگان برخی سازمان های مردم نهاد(NGO) به عنوان کارفرما صورت پذیرد.

این امر علاوه بر تهییج مردم عزیز اقصی نقاط کشور به حمایت حداکثری از ذهن، فکر و بازوی ایرانی، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بخش خصولتی را نیز برای عرضه کالای باکیفیت در طول بازه زمانی مشخص و معیّن، ترغیب خواهد نمود، ان شاالله

انتهای پیام /

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *