راهکارهای اساسی مرتفع کردن مشکلات اقتصادی/ «اقتصاد مقاومتی» نسخه‌ چالش‌های حوزه نفت و گاز

اولین نشست از سلسله نشست های «چهل سالگی یک انقلاب» با عنوان «پرونده اقتصادی انقلاب» با حضور روح الله ایزدخواه از کارشناسان اقتصادی و مدیرعامل اندیشگاه توسعه منطقه‌ای فناوران و محمدحسین دانشفر مدیر امور تولید نفت فلات قاره ایران در دانشگاه صداوسیما برگزار شد.

ایزدخواه در این مراسم موضوع اقتصاد را از چالش‌های اساسی انقلاب اسلامی دانست و گفت: همان گروه‌هایی که در اوایل انقلاب توسط حضرت امام طرد شدند نظیر نهضت آزادی و انجمن حجتیه، گرچه از حوزه سیاست کنار رفتند ولی هنوز که هنوز است تفکرات نهضت آزادی‌ها در اقتصاد و انجمن حجتیه‌ای‌ها در فرهنگ کشور برقرار است و به نظام ضربه می زنند.

وی بی توجهی انقلابیون به حوزه اقتصادی و روی کارآمدن تکنوکرات‌ها و دیدگاه دولتی سازی اقتصاد را موانع جدی بر سر تحقق آرمان‌های اقتصادی انقلاب برشمرد و افزود: تکنوکرات‌ها شعار توسعه صادرات سر می‌دادند، سال ها از این شعارها می گذرد ولی هیچ توسعه ای در این خصوص شکل نگرفته است.

وی گفت: همین سال گذشته بازار روسیه بطور کامل برای صادرات محصولات ما فراهم بود ولی حتی نتوانستیم محصولات خام کشاورزی را به آنجا و همین طور بازارهایی مثل اربیل کردستان صادر کنیم. در زمینه توسعه زیرساخت ها هم به همین شکل شعار سر دادند و بیش از هزار شهرک صنعتی در سراسر کشور بوجود آوردند، در بازدیدهایی که ما داشتیم تعدادی از آنها کاملاً تعطیل اند و خیار و گوجه در آنها کشت می شود!

مدیرعامل اندیشگاه توسعه منطقه‌ای فناوران با بیان اینکه در حوزه اقتصادی، خرمشهرهای زیادی از دست داده ایم و باید آنها را پس بگیریم گفت: حضرت امام در بدو پیروزی انقلاب شعارهای اقتصادی سر دادند و مجموعه های بی نظیری چون جهاد سازندگی که رکورد توسعه روستایی در دنیا را شکست از جمله نهادهای مردمی بود که از دل انقلاب بیرون آمد و امروزه پس از آنکه توسط تکنوکرات ها منحل شد، مورد مطالعه مراکز تحقیقاتی جهانی است و مدل نظری مشارکتی که الان غرب مطرح می کند ناشی از همان مدل نظری توسل به مردم است که حضرت امام مطرح فرمودند.

این کارشناس مسائل اقتصادی، اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی، ورود تفکر انقلابی به حوزه های اقتصادی و توسل به مردم را از راهکارهای اساسی مرتفع ساختن موانع و مشکلات اقتصادی کشور دانست و اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی مورد تأیید و تصدیق همگان است و می تواند پایه گذار یک مکتب اقتصادی مهم باشد، چنانچه معاون خزانه داری آمریکا در چندین نشست علمی خود اذعان داشته که نسخه اقتصادی رهبر ایران در صورت اجرایی شدن ایران را به ابرقدرت تبدیل می کند.

در ادامه این نشست که به همت دانشکده ارتباطات و رسانه دانشگاه صداوسیما و گاهنامه نبض صداوسیما برگزار شد، محمدحسین دانشفر مدیر امور تولید نفت فلات قاره ایران ضمن اشاره به دستاوردهای فراوان اقتصادی بخصوص حوزه نفت و گاز پس از پیروزی انقلاب اسلامی از انجام یک طرح دقیق علمی و پژوهشی در شاخه نفت و گاز اقتصاد مقاومتی با مشارکت بیش از ۵۰ مدیر، کارشناس و استاد دانشگاه خبر داد و به ارائه بخشی از این طرح پژوهشی پرداخت.

دانشفر ۷۰ درصد از منابع بودجه کشور را از این حوزه دانست و گفت خوشبختانه با راه اندازی صندوق توسعه ملی بخشی از این درآمد ذخیره می‌شود.

وی با اشاره به چرخش دشمنان در مقابله با نظام جمهوری اسلامی از درگیری نظامی به تحریم های اقتصادی، نفت و گاز کشور را به سبب اثرگذار بودنش در اقتصاد ملی، در نوک پیکان این تحریم ها دانست.

مدیر امور تولید نفت فلات قاره ایران، تولید صیانتی، تحریم های بین المللی، پایین بودن سرمایه گذاری، ارتباط ضعیف  با زنجیره های قبل و بعد یا همان خام فروشی را از جمله مشکلات اساسی حوزه نفت و گاز کشور برشمرد.

دانشفر ضمن تبیین معضل خام فروشی گفت: اگر زنجیره های بعدی نفت ایجاد شود و در پالایشگاه، بنزین، گازوئیل، نفت سفید و سایر محصولات از آن به دست آید و یا گاز را بتوانیم در زنجیره های بعدی چون پالایشگاه گاز ، پتروشیمی و میعانات گازی ببریم، ارزش افزوده زیادی ایجاد میکند و محصولات آن می تواند در صنایعی نظیر لاستیک سازی و پلاستیک سازی و… مورد استفاده قرار گیرد و چندین برابر فروش نفت خام برای ما آورده داشته باشد.

وی بالا بودن شدت انرژی را از دیگر مشکلات حوزه نفت و گاز دانست و گفت: هر چقدر گاز در کشور تولید می کنیم در حال استفاده شدن است و این رقم روز به روز در حال افزایش است، مدیر تولید نفت فلات قاره ایران در این خصوص اضافه کرد:  از ۲۸ فاز پارس جنوبی بجز ۴ فاز و حدود ۲۵ میلیون متر مکعب که با عراق قرارداد بسته ایم، در داخل استفاده می شود.

دانشفر اقتصاد مقاومتی را نسخه علاجی برای عبور از این چالش ها در حوزه نفت و گاز دانست و گفت باید نفت خام موجود را به سرمایه بین نسلی تبدیل کنیم تا در سالیان آینده دچار مشکل نشویم.

 وی اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی را برای مقاومت در برابر نظام سلطه جهانی، افزایش تاب آوری و جلوگیری از چالش‌های اقتصادی ضروری دانست و گفت: اگر نخواهیم در برابر نظام سلطه مقابله کنیم محکوم به تحمل فشارهای این نظامِ مغایر با آرمان‌های انقلاب اسلامی هستیم و اجرایی کردن اقتصاد ریاضتی تنها راه حل می شود که آسیب‌های فراوانی را به همراه دارد.

دانشفر با اشاره به قراردادهای سرمایه گذاری اخیر در حوزه نفت و گاز گفت: باید این قراردادها به گونه ای باشد که زنجیره های کامل از تولید تا فرآوری در آن دیده شود نه اینکه به یک حوزه خاص مثل پتروشیمی بپردازد.

مدیر تولید نفت فلات قاره کشور، کره جنوبی را از جمله کشورهای الگو در زمینه زنجیره عرضه نفت و گاز دانست که بدون تولید حتی یک قطره نفت، بزرگترین پالایشگاه ها، بزرگترین پتروشیمی ها، بزرگترین کارخانه جات کشتی سازی، نفت کش سازی و سکو سازی نفت و گاز را دارد.

در پایان این نشست از کتاب «راه نفت» تألیف محمدحسین دانشفر که به بررسی مجموعه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه نفت وگاز می پردازد، رونمایی شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *