برای اصطبل‌دار شاه کتاب منتشر می‌شود اما برای جریان‌های انقلابی نه

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، یعقوب توکلی عضو هیئت علمی دانشگاه معارف اسلامی قم در هفتمین نشست بسیج و ایران فردا که با موضوع رضاشاه در حافظه تاریخی ایرانیان برگزار شده بود اظهار داشت: ما در تاریخ ایران در یک دوره‌ای از قدرت‌های جهانی به دلیل شکست‌های مکرر از آنان می‌ترسیدیم و در مقابل بیگانگان به نوعی عدم توانایی رسیده بودیم که نمونه آن مقاومت اندک در جنگ جهانی اول، نداشتن مقاومت در جنگ جهانی دوم بود که عراق هم به استناد به همین موضوع به ایران حمله کرد.
وی با بیان‌اینکه پس از رضاخان یک موج نظری و فکری در ایران شکل گرفت که در آن وی به عنوان سمبل طاغوت یک شخص ظالم در ذهن افراد تجسم شد، ادامه داد: علت این نفرت عمومی ظلم‌های بود که به مردم شد، به عنوان مثال کشف حجاب و یا گرفتن زمین‌های مردم به زور از آن‌ها به گونه‌ای که به طور میانگین هر روز سند یک قطعه زمین در بهترین حالت به مبلغ ناچیزی به نام رضاخان می‌شد.
توکلی افزود: پس از انقلاب افراد چون خسرو معتضد، مسعود بهنود، باقر عاقلی و سردبیران نشریات زمان پهلوی که با فضای رسانه‌ای و تاریخی دوره پهلوی آشنا بودند، شروع به نگاراش کتب تاریخی کردند که عمده آثار ویژه دوره پهلوی به این دوران اختصاص دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه معارف اسلامی قم خاطرنشان کرد: متاسفانه تا به حال آثار مختلفی از برخی از این افراد، حتی در مورد اصطبل‌دار شاه منتشر شده اما به جریان‌های اصیل انقلابی توجهی نمی‌شود و از آن بدتر اینکه تا چندی پیش تلویزیون هم برنامه خود را بر مبنای آثار این افراد تولید می‌کرد که یک نمونه آن سریال کلاه پهلوی بود، در این سریال خانم‌های محجبه کثیف و شلخته نشان داده می‌شدند و خانم‌های عضو انجمن‌های ترقی‌خواه لباس‌های زیبا و تمیز می‌پوشیدند و مرتب بودند.
وی تصریح کرد: تا به حال درمورد رضاخان صدها کتاب که هر جلد آن بالای ۵۰۰ صفحه داشت نوشته شده اما در مورد امام خمینی کتب بسیار محدودی به چاپ رسیده که حاصل بی‌توجهی مسئولینی است که هرکدام چند شغل دارند.
توکلی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات ما ترجمه آثار در دانشگاه‌ها بدون توجه به بازخورد آن در جامعه است، تاکید کرد: در این میان برخی افراد که می‌خواستند حکومت رضاخان را مدرن‌گرا و ترقی‌خواه جلوه دهند کتبی را ترجمه کردند که با ذائقه جامعه اسلامی ما سازگار نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه معارف اسلامی قم یادآور شد: نباید فراموش کنیم که در چهارحوزه اسلام، تشیع، ایران و انقلاب اسلامی دشمن داریم، رسانه‌ها و نویسندگان آثار تاریخی در انتخاب منبعی که آثار خود را به استناد آن منتشر می‌کنند دقت کنند زیرا تا به حال از این نقطه ضربات سنگینی خورده‌ایم.
انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *